Scenariusz przedstawienia do szkoły i przedszkola

Dzień zakochanych to święto, które jest coraz lepiej znane nie tylko osobom dorosłym, ale również dzieciom. Każdego roku w dniu 14 lutego w wielu szkołach i przedszkolach przygotowuje się walentynkowe przedstawienia, w których biorą udział głównie uczniowie. Takim przedstawieniom mogą towarzyszyć wiersze oraz romantyczne polskie i angielskie utwory.

Celem przedstawień z okazji walentynek powinno być przede wszystkim ukazanie tematu miłości oraz jej ogromnego znaczenia w ludzkim życiu. Scenariusz takiego spektaklu może opierać się na najbardziej znanych utworach poruszających tematykę miłości, ale może również przedstawiać na przykład scenkę osób zakochanych, która zostanie rozegrana przez wybranych uczniów.

W scenariuszu szkolnego przedstawienia walentynkowego na pewno nie może zabraknąć miłosnych utworów. Przedstawienie może rozpocząć się jedną z bardziej znanych piosenek wybranych z dawniejszego bądź nieco bardziej współczesnego repertuaru. Następnie można w kilku zdaniach ukazać krótką historię dnia wszystkich zakochanych, można również dodać kilka słów o osobie świętego Walentego.

Do scenariusza spektaklu z okazji walentynek warto też wpleść miłosne wiersze, których w literaturze na przestrzeni wieków powstało bardzo wiele. Takie utwory mogą być recytowane przez dzieci nie tylko w szkole, ale również w przedszkolu. Z okazji walentynek można zaprezentować wiersze, które będą stanowiły odbicie miłosnych przeżyć różnych ludzi.

Przygotowując szkolne czy przedszkolne przedstawienie z okazji dnia zakochanych na pewno nie można zapomnieć o odpowiedniej aranżacji sali, w której będzie odbywał się spektakl. W takim pomieszczeniu powinny znaleźć się walentynkowe dekoracje, które dzieci mogą wykonać już na kilka dni wcześniej. Mogą to być wycięte z kartonu serca bądź rysunki, które będą stanowić odpowiedź dzieci na pytanie: czym jest dla nich miłość.

Dekoracje na przedstawienie walentynkowe powinny być utrzymane głównie w czerwonej kolorystyce i nawiązywać do tematu miłości. Jest to bardzo istotny element aranżacji spektaklu, warto więc zachęcić dzieci do samodzielnego wykonania takich ozdób.

W końcowej części przedstawienia walentynkowego w szkole czy przedszkolu uczniom może zostać postawione pytanie. Dzieci można zapytać chociażby o to, czy dzień zakochanych może być obchodzony każdego dnia. Warto maluchom uświadomić, że dzień świętego Walentego to nie tylko wyrażanie miłości, ale także okazywanie drobnych gestów świadczących o tym, że dana osoba jest dla nas naprawdę ważna. Dzieci w ten sposób przekonają się, jak ważne jest mówienie najbliższym, że bardzo ich kochamy. I czynić to należy na co dzień, a nie jedynie od święta.